Wiedza o balonach – z helem, dmuchanych, foliowych
Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania dotyczące balonów!
Czemu balony z helem się unoszą?
Balon wypełniony helem będzie się unosić, a nawet odleci jeśli go nie przywiążemy. Jednak każdy kiedyś zastanawiał się dlaczego?
Odpowiedzią jest fizyka! Dzieje się tak, ponieważ hel jest zwyczajnie lżejszy od powietrza, przez co się unosi. Jego siła wyparcia jest na na tyle duża, że jest w stanie utrzymać lub nawet unieść w górę pewną masę – w tym przypadku materiału, z którego wykonany jest balon. Oddziałują tutaj te same prawa wyporności, które możemy zauważyć w wodzie (prawo Archimedesa).
Jak długo balon wypełniony helem będzie się unosił?
Nasze balony z helem (np. w mieście Gdańsk przeprowadziliśmy taki test w sierpniu 2018 roku) będą leciały i leciały nawet na wysokość 8 km! Unoszenie będzie miało miejsce dopóki taki balonik nie natrafi na rozrzedzone powietrze, które będzie tak samo lekkie jak nasz balonik wypełniony helem.
Dlaczego po pewnym czasie mój balon już nie odlatuje?
Gdy przywiążemy taki balonik, ten najzwyklejszy – lateksowy, po pewnym czasie nie będzie próbował już odlecieć. Zacznie pływać w powietrzu nie napinając sznurka, a później osiądzie na ziemi. Dlaczego? Lateks, z którego jest zrobiony balonik ma pory, zaś te mają identyczną strukturę jak te na naszej skórę. I tak jak nasza organizm przepuszcza przy ich pomocy wodę z organizmu w postaci potu, tak samo pory w lateksie balonikowym przepuszczają hel. Nasz balonik ma go coraz mniej, z każdą godziną bardziej znacząca staje się jego masa, aż w pewnym momencie zmniejsza się tak bardzo, że przestaje latać.
Co zrobić by nasze balony z helem unosiły się jak najdłużej?
Po pierwsze, balonik zmniejsza się, gdy ulatuje z niego hel. Reasumując, im większy balon tym więcej helu pomieści, przez co dłużej będzie go tracił i tym dłużej będzie się unosić. Dla prostego porównania balonik 11″.(28cm) unosi się od 8 do 12 h, a balon 16″.(41 cm) unosi się już ok 30 h.
Po drugie, istotne są warunki w jakich będziemy korzystać z balonów. Najbardziej wskazane jest napełnianie balonów w takiej temperaturze, w jakiej będą eksponowane. Przy znacznych wahaniach temperatury, materiał balonika ulega zmęczeniu i traci swoje właściwości. Pory stają się większe, gaz ulatuje szybciej, a nasz balon zaczyna powoli osiadać. Ciekawostką jest, że tyczy się to zarówno tych już napompowanych jak i tych, które dopiero czekają na swoją kolej.
Po trzecie, jak zawsze – jakość. Gdy balonik jest odpowiednio przechowywany (patrz wyżej), zostanie nadmuchany tuż po wyjęciu z zamkniętego opakowania i pochodzi z pewnego źródła, jest lepszy jakościowo, przez co znacznie lepiej utrzymuje w sobie he. Uwzględnić trzeba też sam materiał. Tańszy, gumowy balonik unosić będzie się od kilku do kilkunastu godzin, natomiast droższy, foliowy może wydłużyć swoją „lotną żywotność” od 3 dni do nawet 3 tygodni.
Biorąc pod uwagę te 3 czynniki, mamy pewność, że nasze balony będą się unosić znacznie dłużej. Zasady te tyczą się zarówno balonów lateksowych jak i foliowych.