Bańki mydlane niepękające – przepis uniwersalny

Latające dookoła mydlane bąbelki to niezwykle magiczna atrakcja, która skutecznie przyciąga wzrok małych i dużych. Niestety mimo chwilowej radości, bez wątpienia jest to już rozrywka, do której znacząco przywykliśmy. Jednak czy kiedykolwiek słyszeliście o takich bańkach z mydła, które można odbijać własną ręką? Dokładnie tak! Sprawdzony przepis na bańki mydlane niepękające stworzone na bazie odpowiedniego detergentu i odrobiny gliceryny, pozwoli nam podnieść zwyczajną już zabawę na zupełnie nowy poziom rozrywki dla całej rodziny. Dlatego jeżeli chcesz zaskoczyć swoje pociechy niecodzienną zabawą lub pokazać im absolutnie zaskakujące doświadczenie – nie musisz w tym celu zatrudniać profesjonalnego animatora.
Zachęcające? W takim razie bierzemy się do roboty!

Niepękające bańki mydlane

Spis treści:

 1. Czy istnieje uniwersalny przepis na bańki mydlane niepękające od razu (takich nie lubimy)?
 2. Robimy zakupy! Czyli jakich składników potrzebujemy do naszej receptury?
 3. Uniwersalna receptura, którą może zastosować każdy
 4. Gdzie kupić gotowy płyn na bańki, które nie będą pękać i inne akcesoria – link do produktów
 5. Dla kogo nadają się niepękające bańki mydlane?

Uniwersalny przepis na niepękające bańki mydlane

Duże, efektowne i co najważniejsze niepękające bańki mydlane wymagają specjalnej receptury. Jest ona nieco bardziej zaawansowana i dokładniejsza niż te do małych zabawkowych urządzeń. Sekretem mojego przepisu jest odpowiednie dobranie proporcji i selekcja składników. To właśnie one gwarantują, że bańki, które nie pękają od razu po dotknięciu można odbijać ręką, nadmuchiwać je przy użyciu dymu czy nawet wypełniać kolorowym proszkiem!

Źródło: Youtube.com, kanał: MEL Science

Włożyłem wiele czasu na poszukiwania i własnych, często zupełnie abstrakcyjnych testów, żeby przedstawić Wam maksymalnie prostą wersję przepisu. Nie obyło się bez wielu pomyłek i masy zmarnowanych półproduktów, jednak po tak długim czasie mogę śmiało zaprezentować najskuteczniejszą recepturę na bańkowe szaleństwo.

Składniki i potrzebne wyposażenie

Do wykonania tego przepisu będziemy potrzebować kilka składników i elementów wyposażenia:

 1. woda destylowana*,
 2. detergent,
 3. gliceryna,
 4. miska,
 5. plastikowa pipetka*.

Gdzie elementy oznaczone * można zastąpić składnikami/wyposażeniem wymienionym niżej.

Pierwszym składnikiem jest woda destylowana.

Oczywiście jest to najlepszy możliwy wybór jeśli chodzi o podstawę do naszej domowej mikstury. Dlaczego? Otóż poprzez stworzoną metodę destylacji pozbawiona  jest zanieczyszczeń i minerałów, które obniżają skuteczność pozostałych składników. Wodę destylowaną bez problemu dostaniemy w sklepach specjalistycznych, większych supermarketach czy po prostu z internetu. Jednak jeżeli nie mamy ochoty wybierać się na poszukiwania to możemy użyć naszej codziennej wody. Nasza „kranówka” może odrobinę osłabić strukturę błony bańki, ale i tak nie powinno to być większym ograniczeniem. W każdym razie woda destylowana nie jest obowiązkowa.

Drugim i niezbędnym elementem jest detergent.

Płyn do mycia naczyń należy przetestować lub porównać kilka rodzajów. Ten idealny powinien najwięcej się pienić. Jednak z własnego doświadczenia najbardziej polecam markę Fairy.

Trzecim i niezbędnym składnikiem jest gliceryna.

Można kupić ją za kilka złotych w aptece lub sklepie chemicznym. Sprawia ona, że banki są bardzo wytrzymałe i elastyczne. Jest to ważny czynnik, zwłaszcza jeśli wielokolorowe twory mają być duże. Często są wielkości dorosłego człowieka albo jeszcze większe.

Uniwersalna receptura na niepękające bańki

Niektóre z nich lepiej sprawdzają się od innych. Liczne porównania i dyskusje pozwoliły jednak obrać pewien standardowy przepis. Należy pamiętać, że optymalne proporcje mogą różnic się w zależności od rodzaju wody czy płynu. Bańki mydlane, które nie pękają, powinny składać się z:

 • 1/10 płynu do naczyń,
 • 9/10 wody,
 • do tego dodać należy kilka kropel gliceryny.

Dość istotną i wartą uwagi wskazówką, która wpływa na jakość i łatwość puszczania baniek — jest czas przygotowywania i używania płynu.

Warto robić go przed samym pokazem, aby nie stał zbyt długo, gdyż może stracić swoje właściwości. Zastosowanie gliceryny w składzie daje duże możliwości, ale również niesie ze sobą ryzyko zepsucia mieszanki. Dlatego znacznie lepiej jest podawać małe ilości i je zwiększać w razie potrzeby niż rozcieńczyć roztwór wodą i od nowa szukać idealnej proporcji płynu.

Gdzie kupić gotowy płyn i akcesoria?

Jaki jest najlepszy płyn do baniek mydlanych? Jeżeli nie mamy ochoty bawić się w samodzielne receptury, a zależy nam na czasie i pewności dobrego towaru to musimy troszkę produktów poprzeglądać. Poszukać gotowego płynu polecam w pierwszej kolejności o tutaj (wystarczy kliknięcie w produkt):

 

 

 

 

 

 

 

Ceny gotowych koncentratów (te polecamy szczególnie, gdyż są to zazwyczaj trwałe formy płynów, które nie tylko wystarczą na bardzo długo, ale gwarantują przede wszystkim najwyższą jakość baniek mydlanych – dzięki czemu te nie będą pękać).

Jeśli chcemy zorganizować imprezę lub zacząć zarabiać dając pokazy, można kupić gotowy płyn do dużych baniek. Istnieje wiele firmy na rynku oferujących gotowe mikstury. Dobrym pomysłem będzie wyszukanie ich w internecie i nawiązanie kontaktu. Przesyłanie dużej ilości płynu pocztą jest niemożliwe, ale za to odbiór osobisty jak najbardziej. Dlatego jako profesjonaliści z chęcią nawiążemy współpracę i przygotujemy dużą ilość dobrego jakościowo roztworu, który zapewnia idealne efekty. Jednak dla osób indywidualnych powyższa opcja będzie w zupełności wystarczająca :).

Aby wytworzyć bańki mydlane niepękające i duże potrzebne są też specjalne akcesoria.

Są to proste urządzenia, które możemy przygotować nawet sami. Składają się z dwóch cienkich i wytrzymałych kijków oraz rozciągniętego między nimi sznurka. Może on mieć różne poprzeczne dodatkowe linki, co zmodyfikuje kształt. Po dokładne instrukcje zapraszamy do naszego artykułu poświęconemu sposobom wykonania kijków do puszczania baniek mydlanych.

Dodatkowo można też pobawić się uzyskiwanymi kolorami. Aby osiągnąć różnorodność, można poeksperymentować z barwnikami lub mieszaninami płynów. Jednak jest to już temat na oddzielny artykuł, gdyż występujące w barwnikach odczyny, niestety, lubią wchodzić w niepożądane reakcje z detergentem. Niwelując tym jego zbawienny wpływ na strukturę baniek.

Dla kogo polecamy niepękające bańki mydlane?

Absolutnie dla każdego! Ten rodzaj rozrywki to doskonały sposób na zorganizowanie zajmującej zabawy dla dzieci, urozmaicenie imprez firmowych lub grilla w gronie przyjaciół czy biznes uliczny. Łatwość ich wytwarzania i efektywność sprawiają, że to jedna z najpopularniejszych atrakcji, która przypada do gustu widzów niezależnie od wieku. Samodzielne przygotowanie płynu na niepękające bańki zdecydowanie będzie idealnym rozwiązaniem dla osób chcących wytworzyć najleniwsze i największych wielokolorowych kul.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *