Zestaw do baniek mydlanych. Jak samodzielnie zrobić zestaw do robienia baniek?
Puszczanie baniek mydlanych sprawia każdemu mnóstwo radości. To taka prosta zabawa, która cieszy dzieci i dorosłych. Pewnie dlatego, że w ulotności baniek mydlanych jest coś magicznego. Jeśli chcesz sprawić swojemu dziecku i sobie radość, to możesz kupić znany wszystkim zestaw do baniek mydlanych z małym patyczkiem i gotowym płynem, który kupisz za kilka złotych w każdym sklepie z zabawkami. Ale możesz też pokusić się o nietrudną naukę zaawansowanych przepisów na dużo większe twory, dodając do tego zestaw do robienia baniek mydlanych ogromnych rozmiarów!
Zestaw do baniek mydlanych – czego będziemy potrzebować?
- drewniane kijki,
- koszulki termokurczliwe,
- sznurek,
- zapalniczkę,
- ostry nożyk,
- szklanka wody.
Kijki do baniek mydlanych
Potrzebne będą dwa drewniane kijki o średnicy około 70 milimetrów i długości od 40 do 60 centymetrów. Rodzaj drewna nie ma tutaj większego znaczenia – może to być zwykła sosna, buk czy nawet patyki bambusowe. Oczywiście musimy pamiętać, że mają one służyć jako kije do baniek mydlanych, więc przez spory czas będą miały styczność z płynem – nie wybierajmy więc najtańszego materiału.
Cena:
- Dwa kije do baniek mydlanych – około 7 zł
Koszulka termokurczliwa
Materiały termokurczliwe to takie kolorowe materiały syntetyczne, które pod wpływem temperatury kurczą się i zaciskają. Właśnie dlatego jest to element, który będzie potrzebny, aby nasze patyki do baniek mydlanych wyglądały estetycznie! Dla jednego zestawu nie będziemy potrzebować więcej niż 20 cm bieżących koszulki.
Cena:
- Jeden metr bieżący koszulki termokurczliwej o średnicy 1 cm – około 4 zł.
Sznurek z bawełny lub innego materiału
Kolejny element to sznurek. Jak zrobić dobry sznurek do baniek mydlanych, który pozwoli nam cieszyć się zabawą bez zamartwiania o efekt? Najprostszym z rozwiązań jest kupić w pasmanterii sznurek z bawełny o długości około dwóch metrów.
Cena:
- Sznurek bawełniany – około 4,60 zł
Łączymy gotowy zestaw do dużych baniek mydlanych
Jeżeli mamy już gotowe wszystkie elementy to teraz czas na trochę własnoręcznej pracy.
- W pierwszej kolejności przygotowujemy kijki. Jeżeli są one równej długości to na wysokości około 3 cm od górnej krawędzi, ostrożnie wyżłabiamy nacięcie dookoła całego obwodu. Nie musi być ono głębokie. Ważne, aby przy przesunięciu palcem, ten zatrzymywał się w wyżłobieniu. Krok ten powtarzamy na obu patykach.
- W kolejnym kroku dostosowujemy koszulki termokurczliwe. Nasze przygotowane już kije, po kolei wsuwamy w środek koszulki w taki sposób, aby materiał przykrył wykonane przez nas wyżłobienie na długości około 4 cm. Ważne, by koszulka nachodziła ZA wykonane nacięcie właśnie na takiej długości! Aby zobaczyć, gdzie znajduje się nasz rowek, wystarczy przesunąć kciukiem po powierzchni i wyczujemy charakterystyczne zagłębienie. Koszulkę przycinamy na końcu naszego kijka, po czym krok ten powtarzamy jeszcze raz. Finalnie powinniśmy otrzymać dwie przycięte nakładki do wsunięcia na patyki.
- Następnym elementem jest przygotowanie sznurka. Sznurek należy przeciąć na dwie części. Jedna – krótsza powinna mieć około osiemdziesięciu centymetrów, dłuższa część – sto dwadzieścia centymetrów. Oba końce sznurków należy ze sobą związać, abyśmy otrzymali charakterystyczną pętlę, która już niedługo przysłuży nam się do puszczania baniek!
- Kiedy wszystkie elementy są gotowe to czas na ostatnie kroki w naszym dziele. Przygotowane już koszulki nakładamy na nasze patyki, dokładnie w taki sposób jak je mierzyliśmy wcześniej. Tym razem jednak przesuwamy koszulki poza obszar kijka, tak aby poniżej rowka i poza obszarem patyka wystawało mniej więcej tyle samo materiału. Jeżeli jesteśmy pewni, że wszystko jest gotowe to przy użyciu zapalniczki podgrzewamy koszulkę w miejscu, gdzie przykrywa wyżłobienie. Ważne jest, aby płomieniem zapalniczki pokrążyć dookoła materiału po całym obwodzie styku. Pozwoli to skurczyć się materiałowi w tempie, które nie uszkodzi polimerów.
- Ostatnim krokiem jest połączenie pętli ze sznurka z naszymi patykami. Nic prostszego! Supełki, które powstały w wyniku połączenia dwóch kawałków sznurka, wsuwamy do koszulki termokurczliwej, która powinna teraz wystawać około 2 centymetry poza nasze patyki. Jeżeli wszystko pasuje, to tak wpasowane elementy zanurzamy do szklanki z wodą, aby nawilżyć bawełnę i po raz kolejny podgrzewamy koszulkę termokurczliwą zapalniczką. Powinna ona dokładnie zacisnąć się nad supełkiem. Ten krok trzeba wykonywać bardzo uważnie, aby nie przypalić naszego sznurka!
- Gotowe! Właśnie stworzyłeś swój pierwszy doskonały zestaw do puszczania baniek mydlanych!
Zestaw gotowy? To teraz czas rozpocząć resztę przygody!
Pozostaje tylko kupienie płynu do baniek mydlanych lub zrobienie go domowym sposobem. Miksturę do dużych baniek można łatwo zrobić samemu – patrz przepis na płyn do dużych baniek mydlanych, ale jeżeli ktoś woli zdać się na gotowe rozwiązanie, można go kupić w naszym lub dowolnym innym, internetowym sklepie, gdzie przygotowaliśmy nawet zestawienie, które pomoże wybrać najlepszy płyn do baniek mydlanych.
Co kiedy mamy już wszystko? Wtedy można już tylko oddać się dziecięcej radości!
Cena:
- Radość nasza i naszego dziecka – absolutnie bezcenna.